معاونت پرورشی
  مشاوره  

خداوند مهربان و متعال بنا به حکمت والای خود نوع بشر را به گونه‏‌ای آفریده که در عین شباهت‏های کلی با یکدیگر، تفاوت‏های بی‏‌نظیر و منحصر به فرد داشته باشد تا با درک این تفاوتها، آدمی به پیشرفت و تعالی برسد.در این مسیر شناخت توانایی‏ها و استعدادهای فردی، به هر شخص کمک می‏‌کند تا با تقویت آن به موفقیت‏های فردی و اجتماعی برسد و به همین دلیل شناسایی و کشف این توانمندی‏ها اهمیت ویژه‌‏ای پیدا می‌کند. به گونه‏‌ای که هر کس که بتواند عالم بر توانایی‏ها و محدودیت‏های خویش باشد، موفقیت و پیروزی را در آغوش خواهد کشید و در این راستا نقش عوامل دیگر که به فرد در این مسیر کمک و یاری میرسانند پررنگ‏تر می‌‏شود.

 

 

در نظام آموزشی که مهمترین وظیفه آن کشف استعدادها و توانایی‏‌های افراد و رشد و پرورش آن است، بخشی از این وظیفه بر عهده مشاور نهاده شده است. او باید بوسیله روشهای مختلف به شناسایی دانش‌‏آموزان پرداخته و زمینه مساعد برای درک و کشف استعداد آنان توسط شخص را فراهم نماید و به او کمک کند تا هر چه زودتر به سازگاری مناسب با شرایط موجود برسد.

در این آموزشگاه با توجه به شرایط خاص دانش‌آموزان، این وظیفه اهمیت خاص خود را پیدا می‏‌کند. بنابراین فعالیت‏های زیر به عنوان فعالیت‏های مشاوره در این مدرسه صورت می‎گیرد:

o    تشکیل پرونده‏‌های مشاوره‏ و جمع‏‌آوری اطلاعات اولیه از دانش‏‌آموزان؛

o    ایجاد ارتباط مناسب با دانش‏‌آموزان پایه‏‌های مختلف به وسیله روشهای مختلف از جمله حضور در جمع‏های دانش‏‌آموزی و برگزاری جلسات مشاوره گروهی و پرسش و پاسخ؛

o    پی‏گیری وضعیت دانش‌‏آموزان دارای مشکلات رفتاری و تحصیلی(ارجاع شده توسط همکاران) بوسیله مشاوره فردی و مشاوره با خانواده؛

o    برگزاری جلسات آموزشی خانواده با توجه به شرایط مدرسه با همکاری کلیه عوامل اجرایی مدرسه؛

o    تهیه بروشورهای مختلف تربیتی به صورت ماهیانه جهت بهره‏‌برداری خانواده‏ها و دانش‏‌آموزان؛

o    ارائه اطلاعات مفید و مناسب به همکاران در مورد دانش‏‌آموزان در جهت شناخت بیشتر ویژگی‏های آنها؛

o    آشنایی با مسائل دانش‏‌آموزان در زنگ‏های تفریح و فرصت‏های مناسب و تدارک تمهیدات لازم جهت برطرف کردن مشکلات آنها.