چند روش برای افزایش قدرت مغز در یادگیری

 

1- اطلاعات را زمانی که دیداری باشد بهتر یاد می گیریم

نیمی از قدرت مغز شما به چشمانتان و پردازش اطلاعاتی که دیده اید صرف می شود. مغز نوشته ها را همچون عکس در مغز ثبت می کند. پس می‌توانیم به جای نوشته‌ها مستقیماً عکس ها را به خورد مغزمان دهیم. علاوه بر اینها مغز ما نسبت به آن چیزهایی که حرکت می کنند نیز توجه بیشتری می کند لذا می توان انیمیشن را موثرتر از عکس دانست، در کل می توان تایید کرد که  عکس ها و انیمیشن ها بهترین دوستان مغز در زمینه یادگیری هستند.

 

2- عکس های بزرگ، بهتر از جزئیات در ذهن ما باقی می ماند

زمانی که به دنبال یادگیری مفاهیم جدید هستید استفاده از عکس های بزرگ احتمالاً می تواند توان یادگیری مغز شما را چندین برابر کند چرا که مغز ما در یادگیری مفاهیم جدید، تمایل بالایی در دریافت جان کلام و مساله اساسی به جای جزئیات دارد پس طبیعی تر این است که طبق روش مغزمان بازی را ادامه دهیم. یعنی ابتدا هسته اصلی و جان کلام هر مفهوم جدید را یاد بگیریم و سپس جزئیات آن مفهوم را به تدریج به آن پیوند دهیم. در کل می توان گفت ذهن ما موضوعات مرتبط به هم را بهتر در خود نگه می دارد.

 

3- تاثیر خواب بر یادگیری غیر قابل انکار است

مطالعات نشان می دهد خواب شبانه در خلال یادگیری مطالب جدید، می تواند تاثیر بسزایی در یادگیری آن موضوع داشته باشد. در مطالعه انجام شده کسانی که مهارت جدیدی را آموخته اند پس از ۱۲ ساعت خواب شبانه مناسب، تا ۲۰٫۵ درصد عملکرد بهتری در به یاد آوری موضوعات داشتند این در حالی است که کاربرانی که نخوابیده اند و پس از چهار ساعت مورد تست قرار گرفتند تنها ۳٫۹ درصد از مطالب را توانسته اند به یاد بیاورند. چرت زدن های گاه و بی گاه روزانه نیز می تواند به مانند خواب شبانه در یادگیری تاثیر گذار باشد. خواب قبل از آموختن و یادگیری نیز به همان میزان می تواند مفید واقع گردد. دکتر متی واکر محقق و استاد دانشگاه کالیفرنیا در این باره تاکید دارد که خواب، مغز ما را به مانند یک اسفنج خشک که آماده دریافت آب است، برای یادگیری موضوعات جدید آماده می کند.

 

4- کمبود خواب به طور قابل توجهی توانایی مغز در یادگیری را کاهش می دهد

طبق تحقیقات انجام شده محرومیت از خواب، تا ۴۰ درصد از توانایی مغز در یادگیری نسبت به زمانی که خوب خوابیده ایم می‌کاهد. مطالعات دانشگاه پزشکی هاروارد نشان می دهد که خواب تا ۳۰ ساعت بعد از یادگیری مفهوم تازه، بسیار حیاتی است چرا که بی خوابی در این بازه می تواند تمام آن چیزی را که یاد گرفته ایم به باد هوا دهد.

 

5-  تاثیر آموزش توسط دیگران بر روی یادگیری

مغز ما در یادگیری موضوعاتی که توسط دیگران به ما آموزش داده می شود عملکرد بهتر از خود نشان می دهد و تمرکز بهتری بر اطلاعات جدیدی دریافتی دارد. در مطالعه انجام شده بین دو گروه یکی خود خوان و دیگری مورد آموزش قرار گرفته مشخص گردید کسانی که توسط فرد دیگری آموزش دیده بودند مهارت بالاتری در به یاد آوری و یادگیری از خود نشان داده اند. بالعکس ان نیز صادق است و شما می توانید موضوعات تازه یاد گرفته شده را با آموزش به دیگران بهتر درک و به خاطر بسپارید.

 

6- مطالب مختلط و در هم آمیخته بهتر در ذهن ما جای می گیرند

وقتی شما با تمرین و فوکس بر موضوعی به دنبال یادگیری آن با یک روش خاص هستید باید بدانید که در مسیر غلطی حرکت می کنید به عنوان مثال فرض کنید که برای چند ساعت مداوم، تاریخ مطالعه می کنید و یا تمرینات تنیس انجام می دهید. روش بهتر آن است که اقدام به اختلاط اطلاعات و مهارت های مختلف مورد نظر برای یادگیری کنید. فرض کنید می خواهید زبان خارجی جدیدی را یاد بگیرید بهترین کار این است که خود را در مراحل مخلوط شده گوشی دادن، خواندن، و نوشتن قرار دهید و از اصرار بر تمرین یک مورد خاص به طور مستمر اجتناب کنید. همچنین اگر قصد یادگیری تنیس دارید به جای کار بر روی یک تمرین خاص چنذین حالت مثلا بکهند، فورهند و ... را دنبال کنید.

سایر مقالات کاربردی